1 listopada 2014

Tradycje Meksykańskie - Tamales


Na pewno nie wielu wie czym jest meksykańskie danie Tamales. Otóż składa się ono głównie z suszonych liści kukurydzy. W związku z tym, że mamy dzisiaj Święto Zmarłych a jutro jest dzień zaduszny postanowiłam przygotować dla was przepis o tym daniu. W obsadzie Violetty znajduje się Jorge i Macarena, którzy są Meksykanami. Co roku na święto zmarłych meksykanie przygotowują dla dzieci takie dania jak tamales lub podają różne słodkości. Dodatkowo upamiętniają zmarłych robiąc im mini ołtarzyk. A teraz zapraszam do czytania. 



Składniki na ciasto
2 kg masy kukurydzianej na tamales
pół kilograma smalcu, jeśli ktoś nie trawi jego może dodać masło lub zwykły olej.
3 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczka soli
100 g cukru
Suche liście kukurydzy jak największe (z tej porcji wychodzi około 50 sztuk, trzeba przygotować ok. 60-70 liści w zależności od wielkości, najlepiej zawijać w pojedynczy liść).
Na nadzienie 1
0,5 kg mięsa wieprzowego lub drobiowego
ok. 0,5 l sosu z zielonych pomidorów
Na nadzienie 2
4-5 sztuk dużych suszonych papryk- chile ancho, pasilla, innej aromatycznej
2-3 suszone papryki ostre, może być polska czuszka
pół łyżeczki soli
łyżka oleju
ok. 200 g sera białego, bundza i żółtego
Na nadzienie 3
owoce, ok. 300g- mogą być owoce egzotyczne z puszki lub świeże, np. guajawa, ananas, rodzynki lub polskie mrożone, czarne porzeczki, maliny, truskawki.
Przygotowanie
Najpierw trzeba namoczyć i wymyć liście kukurydzy a potem przygotować nadzienia.
Nadzienie 1
Pokroić mięso w drobną kosteczkę, przesmażyć na oleju, pod koniec smażenia delikatnie osolić (można także użyć mięsa gotowanego). Zalać mięso sosem, zagotować, odstawić na 2 godz. aby nabrało smaku.
Nadzienie 2
Wymyć i oczyścić z nasion i ogonków papryki. Jeżeli nie chcemy by sos był pikantny trzeba oczyścić również z żółtych włókien. Zagotować papryki w niewielkiej ilości wody, zmielić dokładnie, dodać olej, przesmażyć, dodać sól i sery, dokładnie wymieszać, gotować aż sery się rozpuszczą.
Nadzienie 3
Odsączyć owoce z puszki, pokroić w małe kawałki. Zalewę z owoców można dodać do masy.  Owoce mrożone można dodać bez rozmrażania, lub rozmrozić i lekko rozgnieść z łyżeczką lub dwiema cukru.
CIASTO
Ubijamy na puszystą masę tłuszcz, dodajemy zmieloną masę kukurydzianą i proszek do pieczenia.
Dzielimy ciasto na 3 części, do 2/3 dodajemy 2 łyżeczkę soli, do reszty około 100 g cukru i ewentualnie odrobinę zalewy z owoców z puszki, nie za dużo, żeby ciasto kompletnie nie rozmiękło.
Sposób zawijania
Na czysty i wilgotny liść nakładamy ok. 2 łyżki masy, formujemy okrągły placek, dość cienki, grubości ok. 4- 5 mm, nakładamy nadzienie, tak by się nie wylewało. Składamy na pół liścia i sklejamy tamal tak by nie wychodziło nadzienie, dość ciasno zawijamy w liść i układamy pionowo w garnku do gotowania na parze (u nas doskonale sprawdza się sokownik, gdyż jest duży). Gotujemy ok. 40-50 min, w zależności od garnka i ilości tamali. Tamale są gotowe, gdy masa jest ugotowana, a tamal odlepia się od liścia.

Wydawałoby się, że jest to bardzo trudne danie, jednak nie jest żadna trudnością. Jest naprawdę proste w przygotowaniu a smak tego jest wielu polakom nieznany. Skórka Tamala smakuje jak prażony popcorn, coś niesamowitego. Do tego przysmaku możecie dodać sos pomidorowy bądź czosnkowy. A teraz kilka zdjęć dania. 


Komentujcie moje przepisy :) Do zobaczenia. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nasza redakcja liczy, że podobał wam się post zamieszczony powyżej. Pamiętajcie, w komentarzach możecie przesyłać nam opinie, pytania do naszej redakcji i nowe sugestie na kolejny post. To wszystko robimy dla was, dla kochanych Vilovers…